Terapia baniek ogniowych może być stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle mięśni, stany zapalne czy problemy z układem oddechowym. Jest to tradycyjna metoda, która ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej organizmu.
CZAS TRWANIA | CENA |
ok. 25 min. | 60 zł |
Poznaj tradycyjną drogę do zdrowia, której początki sięgają starożytności i mają korzenie w medycynie chińskiej.
Zabieg stawiania baniek opiera się na wytworzeniu podciśnienia, przez co dochodzi do wciągnięcia skóry wraz z tkanką podskórną do wnętrza bańki. Zwiększa się przekrwienie w miejscu postawionej bańki wskutek podrażnienia znajdujących się w skórze receptorów.
Następnie dochodzi do pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wynaczynia się krew. Zaczyna być ona traktowana jako ciało obce przez układ immunologiczny, który w odpowiedzi produkuje duże ilości przeciwciał. Dzięki temu infekcja, która toczy się w organizmie, zostaje zwalczona. Uważa się, że drugi rodzaj wpływu baniek na organizm jest wywołany drażnieniem receptorów skóry i mięśni, co wywołuje odruch skórno-trzewny. Wskutek tego rozszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa się przepływ krwi przez narządy. Rozluźniają się mięśnie gładkie żołądka, jelit i dróg żółciowych oraz oskrzeli i innych organów.
Uważa się, że bańki lecznicze mogą być skuteczne przy leczeniu zapalenia gardła, krtani, a także nasilonego kataru. Coraz powszechniej wykorzystuje się stawianie baniek, szczególnie próżniowych, w chorobach układu kostno-stawowego, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, rwa kulszowa oraz rekonwalescencja po urazach mięśni i stawów.
Co więcej, w ostatnich latach zaczęto stosować bańki w terapii nerwic, gdzie obserwuje się korzystny wpływ masażu bańkami na psychikę, umożliwienie rozluźnienia się pacjentowi. Objawowo stosuje się kurację bańkami w migrenowych bólach głowy, szumach usznych i zawrotach głowy. Z dużym powodzeniem wspomaga się nimi leczenie neuralgii. Udowodniono pozytywny wpływ stawiania baniek na zaburzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie nerek, gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Bańki w każdym z tych przypadków są tylko leczeniem wspomagającym, nie zastępują leków, szczególnie w chorobach przewlekłych.
Ogromnym plusem tej metody leczniczej jest fakt, że istnieje bardzo krótka lista przeciwwskazań do jej stosowania. To przede wszystkim choroby ogólnoustrojowe tj.:
Najważniejszym wskazaniem do zastosowania baniek są infekcje dróg oddechowych:
Wskazania do stawiania baniek:
Oprócz właściwości ogólnego pobudzenia reakcji odpornościowych, bańki lekarskie wykazują także zdolność do pobudzania reakcji miejscowych, dlatego swoje zastosowanie znajdują także w ortopedii, neurologii i leczeniu wielu zespołów bólowych. Wskazania do stawiania baniek obejmują zatem nie tylko choroby ogólnoustrojowe i infekcję, ale także przeciążenia i problemy z układem ruchu.
Bańki lekarskie sprawdzą się doskonale przy chorobach i dolegliwościach takich jak:
Bańki ogniowe są często stosowane przez sportowców ze względu na wiele korzyści, jakie przynoszą. Ich główne zalety to:
MOC TRADYCJI